SEO Nedir?

SEO Nedir?

SEO nedir? SEO ne için yapılır? Nasıl SEO yaparız? SEO yapmanın kolaylıkları nelerdir? ...  gibi soruların kafanızda döndüp durduğunu görür gibiyiz. Şimdi bu soru işaretlerine cevap bulacağınız yazımızı sabırla okumanın tam vakti. Konuyu arama motoru optimizasyonuna meraklı kişiler açısından daha kolayca anlaşılır hale getirebilmek amacıyla aklımızdan geçenleri paylaşarak sizleri bilgilendirmek istedik.

İngilizce isminde "Search Engine Optimization" kelimelerinin baş harflerinin bir araya gelmesiyle oluşan "SEO", türkçeye "Arama Motoru Optimizasyonu" olarak geçmiştir. Arama motoru optimizasyonu; web sitelerini aratarak bulduğumuz güncel arama motorlarının botlarına (en çok bilineni google) şirin görünmek, sevimli görünmekle kalmayıp bu işin otoritesi gibi durmak maksadıyla yapılan web sitesini uygun biçimdeki tekniklerle şekillendirmek, yoğurmak diyebiliriz.

SEO çalışmalarını iki kola ayırabiliriz. Birincisi web sitelerini yaparken uygulanan öncelikli yapı iç SEO dediğimiz site içi optimizasyon yapısını kurmak ve web sayfalarını mantık çerçevesinde birbirleriyle bağlayarak arama motorlarına web sitemizin erişilen sayfasının hangi bilgileri içerdiğini, ziyaretçilere hangi amaçla hitap ettiğini tanıtmaktır. Buna iç SEO ; yani, web sitesi içinde yapılandırılmış SEO uyumu diyoruz. İç SEO uygulamasında web sitesinde başlık alanı (title), açıklama bölümü (description) alanları ilgili cümlelerle bezenerek oluşturulmalı, kullanılan fotoğrafların alt etiketleri doğru tanımlanmalı ve web sitesi içeriğinin benzersiz içerikle donatılmış olması mühimdir. Arama motorlarına ait örümcekler web sayfanıza eriştiğinde belli başlı yollar izleyerek web sitenizi kayıt altına alarak ilişkilendirilmiş kategorilerde bulunmasını sağlar. Web siteleri yapılandırılırken bu yapının kurgulanması, uygulanması ve yayın hayatına bu şekilde girmesinde yarar var. Web sayfası güncel SEO teknikleriyle düzgün şekilde kurgulanmışsa, arama motoru botları web sayfasına eriştiklerinde sıkıntı yaşamadan alıştıkları sistem dahilinde internet sayfalarınızı kolayca kayıt altına alacaklardır ve buda internet sitenizin yüksek puanlar alarak sıralamada üst sıralara yürümesine olanak sağlayacaktır. Ancak bütün bunlardan daha önemlisi içeriktir, internet sayfanızda oluşturduğunuz anlamlı içerikler sayesinde (özgün içerik olmalı) SEO skorunuzu rahat bir biçimde artıracaksınız.

İkinci olarak dış SEO dediğimiz uygulama biçimi vardır ve iç SEO uygulamasından çok farklı bir uzmanlık alanı gerektirir. Dış SEO uygulamasında uzmanlaşmış kişiler tarafından yapılması gereken uygulama şeklidir. Site dışında uygulanan tekniklerde dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır, bu detaylara dikkat edilmediği takdirde internet siteniz geri dönüşü olmayacak biçimde kara listeye girebilir ve bir daha asla arama sonuçlarında görüntülenmeyebilir. Site dışında yapılacak backlink çalışmalarıyla web sitenize çıkışlar sağladığımız dış SEO tekniğinde en doğru uygulama doğal bir biçimde link çıkışları edinmek ve anlamlı kelimeleri tercih ederek sektörünüze hitap edecek kelime varyasyonlarına link çıkışı uygulayarak ilgili kişilerin web sitenizi ziyaret etmesini sağlamaktır. Şunu unutmamalısınız; en etkili SEO doğru ziyaretçinin web sitenizle buluşması ve arzu ettiği doğru bilgiyi sayfanızda bularak sitenizde uzun süreler geçirmesidir.

Tekrar üstüne basarak belirtiyoruz; SEO çalışmalarında öncelikle dikkat edilmesi gereken şart doğal olmasıdır. Asla Google arama motorunun sevmediği tarzda hareketlerde bulunmayın. Web sitenizi SEO tekniklerine uyumlu kodlayın, iç SEO kurgusunu doğru yapılandırın, özgün içerikler kullanın ve dış SEO uygularken gereksiz yere backlink alımı yapmayın. Peyderpey dış link kazanımlarıyla web sitenizi besleyerek doğal biçimde yükselmeler sağlayabilirsiniz.

Adres

 Hamidiye Caddesi,  No:21  16200, Osmangazi / Bursa

 

İletişim Bilgileri

Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

GSM: 0 535 415 88 59